Hogy működik az online katalógus (WEBPAC) és mire jó?

Szerző: root1 Közzétéve:

Most már lehetőség van könyvtárunk elektronikus katalógusának elérésére is. Az általános HELP-en túl egy kis gyorstalpalót is készítettünk a használathoz.

A holnapon a Szolgáltatások/Katalógus menüpont alatt érhető el az online katalógusunk,
vagy kattints ide: WEBPAC

A TextLib WEBPAC-ja alapvetően elég fapados kinézetű, de ez nem befolyásolja a funkcionalitását. Keresni mindenféle regisztráció nélkül is tudunk az adatbázisban. Ehhez a Dokumentumok fülnél található keresés mezőt kell kitöltenünk. A Keresés gombra is itt kell kattintanunk. A Törlés gombra kattintva törölhetjük a már beírt keresési feltételeinket. A Segítség gomb minden esetben egy általános HELP-et jelenít meg

Többféle szempont szerint van lehetőség szűrni a találatokat!
Ezek közül a legfontosabbak: Szerző, cím, ISBN, és a tárgyszó.

Egy könyvet leginkább az ISBN szám alapján lehet megtalálni a legpontosabban. Az eltérő kiadásoknak, szűkített,-bővített változatoknak új ISBN száma van!
Lehetőség van dokumentumtípus és lelőhely szerint is szűkíteni a keresést. Keresés hatásköréhez célszerű az “NKSK Városi Könyvtár” szűkítést használni. A többit csak gyakorlott felhasználóknak ajánljuk, mert túlságosan leszűkítik a keresés körét.

Példa: 

  1. Szeretnénk megtudni, hogy a könyvtárban hány képregény található. 
    A Keresés panelen az egyik helyen válasszuk ki a tárgyszó-t és az adatbeviteli mezőbe írjuk a képregény szót. Kattintsunk a keresésre. – A keresés eredménye ki fogja dobni az összes képregény típusú dokumentumot. Megjegyzés: bár a tartalmi és formai feltárást igyekszünk következetesen végezni, egyes dokumentumtípusoknál ez a megoldás nem hoz ki pontos értéket.
  2. Szeretnénk megtudni, hogy egy tudományterületből hány könyv található a könyvtárban.
    keresés panelbentémakörnél válasszuk ki a minket érdeklő tudományterületet. Az egyes tudományterületeket az Egyetemes Tizedes Osztályozás felosztása szerint tudjuk kezelni. Például, ha arra vagyunk kíváncsiak, hogy összesen hány csillagászattal témakörű könyvünk van, akkor válasszuk ki a 52x Csillagászat, asztronómia lehetőséget.
  3. Szeretnénk megtudni, hogy hány olyan könyv van, aminek a címében szerepel egy bizonyos szó. 
    Gyakori, hogy nem emlékszünk egy könyv teljes címére, csak egy szóra belőle. Ha a szót simán beírjuk a címhez, akkor a kereső egy olyan keresést hajt végre, ami kidobja az összes címet, amiben az adott szó szerepel. A kereső mindig csonkolt keresést végez alapértelmezetten. Fontos: Ha pontot teszünk a szó végére, akkor a kereső csak azokat a címeket fogja kidobni, amik pontosan tartalmazzák a pont előtti részt!
  4. Csak a legújabb könyvekre vagyunk kíváncsiak. 
    Az utóbbi 1-2 hét, 1-2-3 hónap, félév vagy teljes év időszakára vonatkozóan tudunk szűrni, ha a keresés panelen a beszerzés ideje  opciónál kiválasztjuk a minket érdeklő időintervallumot.  Fontos: nem a kiadás, megjelenés idejét veszi alapul a rendszer, hanem a számítógépes adatbázisba történő felvételt. Esetenként előfordulhat, hogy régebbi – de csak most feldolgozott könyvek is “újként” jelennek meg.

Mikor kell belépni és miként? 

Belépni csak akkor kell, ha személyes adatainkat szeretnénk látni. Ez esetben az Olvasói állapot fülön belül kell kitöltetni az Azonosító és a Jelszó mezőket és a Belépés gombra kattintani. Alapesetben az azonosító az olvasójegyen található vonalkódhoz tartozó szám, a jelszó pedig a születési dátum. (pl. 19750505)
Ezután egy táblázatot fogunk látni, ahol tételesen fel vannak sorolva, hogy mely állományokból és hány darab könyvet kölcsönöztünk ki. A Magyarázat feliratra kattintva általános HELP-et jelenít meg az adott adatok értelmezéséhez a rendszer. 

Az Adatmódosítás gombra kattintva láthatjuk alapadatainkat. Ezek közül a telefon, e-mail, az azonosító és a jelszó bármikor változtatható. A többi adatot csak a könyvtáros tudja átírni.

A Keresés oldalhoz a Start vagy a Vissza gombokkal tudunk visszalépni. A nálunk lévő könyvek listáját az Állapot gomba kattintva tudjuk visszahozni, amíg be vagyunk jelentkezve.

Belépés után egy új funkció jelenik csak meg a kereséshez kapcsolódva – ez pedig a Polcom. Ha a kereséskor megjelenő listában a címek előtt található négyzetekbe pipát teszünk, úgy az a polcunkra kerül. (Fontos: nem példányt teszünk a polcra, csak címet.)

Fontos:  Kérjük csak azokat a rekordokat vegye figyelembe, ahol a zárójelben konkrét példányszám szerepel. A bővebb leírásban pedig a “Központi Könyvtár” van megadva lelőhelyként.

Ha nem biztos az adatok értelmezésében, kérje a könyvtáros segítségét! 

Előjegyzés, hosszabbítás.

Előjegyzést felvenni, hosszabbítani már interneten is lehet!

Előjegyzés: Amennyiben az ön által keresett könyvből van létező példány, és az éppen kölcsönzés alatt áll, önnek van lehetősége előjegyzést tenni rá. Ez a könyv részletes adatainál az előjegyezgombra kattintva lehetséges.

Az előjegyzés automatikusan megjelenik a könyvtári rendszerünkben!
Fontos: Ha önnek nincs megadva semmilyen elektronikus kommunikációs címe, úgy nem tudjuk értesíteni a dokumentum visszaérkezéséről. Kérjük online előjegyzést csak akkor tegyen, ha adott meg e-mail  már e-mail címet vagy telefonszámot.

 

Előjegyzés lemondása:  Az előjegyzést bármikor le is mondhatja. Az Állapot gomba kattintva megjelenik a lista az általunk kölcsönzött vagy előjegyzett könyvekről. Az előjegyzések mellett szereplő “Lemond” gombra kattintva azonnal lemondhatjuk az előjegyzést.

Ha ön nincs bejelentkezve, online nem tud előjegyzést tenni, se lemondani. A WEBPAC-ból ugyanakkor minden szükséges adatot leolvashat, ami alapján e-mailben/facebookon/telefonon kérheti az előjegyzést, vagy annak törlését.

Hosszabbítás: Hosszabbítást az Állapot gombra kattintása után bejövő listán teheti meg. Amennyiben a könyv hosszabbítható, úgy a “Határidő” oszlopban megjelenik a “Hosszabbít” gomb. A hosszabbítás nem vonható vissza! Akárcsak az előjegyzés, a hosszabbítás is azonnal megjelenik rendszerünkben. Kérjük ne felejtse el, hogy a kölcsönzött dokumentumot csak kétszer hosszabbíthatja, és csak abban az esetben, ha nincs rá előjegyzés.
Ha nincs bejelentkezve, nem tud könyvet hosszabbítani az online felületen. Ugyanakkor
e-mailben/facebookon/telefonon kérheti a hosszabbítást.

Amennyiben a honlapról, vagy közvetlen IP címről nem éri el az online katalógust, jelezze felénk!
Ismert “hiba” : minden nap 02.00 körül a rendszer ütemezett karbantartás miatt leáll, néhány perces időszakra az online katalógus is elérhetetlenné válik.

Jó böngészést kívánunk!