2022-ben 70 éves a Könyvtár!

Szerző: root1 Közzétéve:

1952-ben nyílt meg Nagyatádon az ország utolsó Körzeti Könyvtára. A körzeti könyvtárakat a II. vh. után Sebestény Géza tervei alapján kezdték el létrehozni. A terv eredetileg egy nyugati típuspú, az angol grófsági könyvtárakhoz hasonló tájkönyvtár lett volna. A  tájkönyvtár egy adott tájegység, vidék lakosainak ellátását hivatott ellátni. Se nem városi, se nem megyei szintet jelent, éppen ellenkezőleg – a vidékre , a kis falvakra koncentrál és számukra teremti meg a nagyvárosokhoz hasonló könyvkínálatot, mindezt a public library szellemiségét megőrizve. Sajnos a megvalósításkor Magyarországon nagyon sok minden “elveszett” az eredeti koncepcióból.

A magyar körzeti könyvtár az eredeti elképzelés szerint saját maga nem kölcsönzött volna, hanem csak logisztikai központja lett volna a települési (falusi) könyvtáraknak.  Végső soron a körzeti könyvtárakra hárult az a feladat, hogy a rájuk bízott területen népkönyvtárakat alapítsanak. Itt azonban már alább adtak a minőségen – és a tervgazdálkodás jegyében már a mennyiség volt a hangsúlyosabb. Nagyatádhoz ekkor még Csurgó, Barcs térsége is hozzá tartozott. Csak később nőttek akkorára ezek a népkönyvtárak, hogy önálló könyvtárakká váljanak.
1952-re a hazai könyvtárügyben már teljesen a szovjet tömegkönyvtárt tekinteték egyetlen követhető mintának. Sebestyén Géza is változtatott némileg az elképzelésein…
Ez a fajta könyvtártípus megőrizte a publib library látszatát bizonyos szinten, ugyanakkor erősen megtartott elemeket a porosz népkönyvtári mentalitásból is. Egy felülről szerveződő, irányított könyvtártípus volt. Ennek mintájára szervezték meg 1952-ben a járási- és a megyei könyvtárakat az addigra már megalakult körzeti könyvtárakból. Nagyatád talán a legutolsó volt a körzeti könyvtárak sorában, ám a járási könyvtárak között az első a megyében. Tekintve, hogy Kaposváron ekkor megyei könyvtárrá alakult át a Körzeti Könyvtár. Városi könyvtárakról ekkor még nem nagyon beszélhetünk Somogyban – hiszen alig van még városa a megyének…

Az elmúlt 70 év alatt a Könyvtár átélt pár költözést, felújítást, funkció és feladatváltást…
A 2022-es év során igyekszünk majd felidézni egy-egy meghatározó mozzanatot, emblematikus személyt Nagyatád könyvtártörténetéből ezen a felületen is.

Itt már így is sok érdekesség található. Életrajzi Adatbázis, digitalizált helyi sajtótermékek, virtuális könyvtár… Az év során a videótár is bővül majd, hangtár és fotótár készítése is folyamatban van. Teszt jelleggel elérhetővé vált a könyvtár katalógusa is az interneten.

Célunk minél színesebb, változatosabb online szolgáltatások működtetése. Ez az oldal tehát folyamatos fejlesztés alatt áll! Kérjük, ha működésében hibát észlel – bátran jelezze felénk! 😉