Emlékezés Orwellre – másként.

Szerző: root1 Közzétéve:

72 éve, 1950 január 21-én hunyt el George Orwell. Ennek apropóján idézünk fel egy 2019-es eseményt. Ekkor volt 70 éve annak, hogy George Orwell 1984 című regénye megjelent. (Aki jó matekból az rájöhetett, hogy éppen csak megélte fő műve megjelenését…)
A PTE-BTK-HFMI hallgatói és a Társadalmi Befogadás Szakkollégium tagjai, Molnár Ferenc Tamás és Kóczián Zoltán Gergely 2019-ben Orwell disztópikus műveit dolgozták át egy információkereső szabadulószoba történetébe.
A cél az volt, hogy a könyvtári játék fejlessze az információs műveltséget, a kritikai gondolkodást; megismertesse a könyvtárat és annak állományát, dokumentumtípusait a játékosokkal; mindezt izgalmas-kalandos kerettörténetbe bújtatva.


Nem volt könnyű dolguk: csak a könyvtári állományra és saját humánerőforrásukra, kreativitásukra alapozhattak. Így aztán a „szabadulószoba” nem is tükrözte a megszokott logikai-ügyességi feladatokat. Szinte kizárólag csak az információ keresésén, megtalálásán, kiválogatásán és felhasználásán volt a hangsúly. A játék a 2019-es Országos Könyvtári Napokon debütált Pécsett, a Csorba Győző Könyvtárban.

Akkor 15 csapat – zömében gimnazisták – játszották végig és ismerkedtek meg Orwell műveivel. (Nem utolsó sorban TDK dolgozat és tanulmány is született a program során folytatott kutatásból.)

A szabadulószoba történetének gerincét George Orwell 1984 c. regénye adta, de hogy érdekesebb legyen a hangulat, a történetszálban váratlanul – olykor parodisztikus módon – megjelentek más disztópikus/utópisztikus vagy sci-fi, fantasy regények elemei is.
Elképzelhető, hogy az Állatfarm malacai átkerülnek az 1984-be? Vagy, hogy a Tűzőrség együttműködik a Gondolatrendőrséggel? Hogy a Titkos Ellenállás ügynökei könyvekben rejtik el a kijutáshoz való nyomokat? – Az Elképzelt Világokban természetesen minden elképzelhető! Még az is, hogy három kismalac találkozik a gonosz Nagy Testvérrel…
Azóta a CSGYK-ban több más tematikát felhasználva is készített információkereső szabadulószobákat Molnár Ferenc Tamás.

A könyvtár egyik nagy előnye, hogy a gyűjteményében olyan tárgyak vannak (könyvek), amelyekben milliónyi Elképzelt Világ létezik párhuzamosan. Nem tilos néha kicsit összekeverni őket, s az így nyert történeteket felhasználni arra, hogy gyakorlati problémákra világítsunk rá...

A programról készült tanulmány elolvasható itt: https://journals.lib.pte.hu/index.php/tm/article/view/3693